Ygs-Lys

Sınava girerken yanımızda bulunması gerekenler 2012 Lys

LYS 16 – 17 – 23 – 24 Haziran tarihlerinde uygulanacak. Sınava katılacak olan öğrencilerin sınavdan bir gün önce ve sınav sabahı uygulaması gereken bir takım önemli noktalar var.
2012 Lys
Sınava girerken yanınızda bulunmaması gerekenler:

Cep telefonu, çağrı cihazı
Hesap makinesi
Cetvel
Pergel
Karalama kâğıdı, defter, kitap
Çeşitli hesaplama fonksiyonları olan saat
Kitapçıklar dağıtıldığında mutlaka kontrol edin. Kitapçıkta eksik sayfa, baskı hatası ya da okunmayan kısımlar varsa mutlaka salon sorumlusuna bildirin.
Yanıt kâğıdınızdaki aday numaranızı ve kimlik bilgilerinizi kontrol edin.
Soru kitapçığınız üzerine istenen bilgileri yazın.
Kodlamalara dikkat edin.
Sınav başlarken saatinizi ayarlayın ama sık sık saate bakmayın.
Testlerin çözümünde, daha önce deneme sınavlarında izlediğiniz ve başarılı olduğunuz sırayı izleyin.
Teste başlamadan önce o bölüme ait testin yönergesini okuyarak teste ne kadar zaman ayırmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olun.
Soru kökünü çok dikkatli okuyun. Yanlışların çoğu, soruyu iyi anlayamamaktan kaynaklanıyor. Sınavda bazı soru kökleri; “hangisi …. değildir?” , “hangisinde…. yoktur?”, “hangisi ….. olamaz?” şeklinde olumsuz olarak verilmektedir. Genelde olumlu soru cümlelerine alışkın olan öğrenci, olumsuz soru kökünü olumlu gibi okuyabilir ve çözebileceği bir soruyu yanlış yanıtlayabilir. Onun için soru cümlesinin yüklemine dikkat ediniz. Bu nedenle acele etmeden, önce soruyu iyi anlamaya çalışın.
Sorulan soruya yanıt olamayacak seçenekleri eleme yoluna gidin.
Uzun ve karışık gibi görünen sorular karşısında hemen paniklemeyin.
Sonuca ulaşamayacağınızı gördüğünüz çözüm yolunda ısrar etmeyin. Esnek davranarak, alışılmış çözüm yolundan başka yollar deneyin.
Sorularda verilen şekil ve verileri tekrar çizerek ve yazarak zaman kaybetmeyin.
Paragraf ya da bir parçaya bağlı sorularda, paragrafı ya da parçayı okumadan önce, alttaki soruyu okuyun. Böylece paragrafı ya da parçayı hangi sorunun yanıtını aramak için okuduğunuzu bilerek, yönlendirilmiş olarak bir kez okumanız yeterli olabilir.
Tüm seçme sınavlarında öğrenciler arasında en iyileri ayırmak için çok güç sorular da vardır. Bu nedenle tüm soruları doğru yanıtlayamamanın doğal olduğunu kabul edin ve yanıtlayamadığınız sorularla karşılaştığınızda güveninizi kaybetmeyin.
Hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığınız soruları yanıtlamaktan kaçının. Birtakım oyunlarla rastgele işaretleme yapmanız size zarar verir.
Bulduğunuz ve doğruluğundan emin olduğunuz yanıtları cevap kâğıdınıza biriktirmeden düzgün ve doğru bir şekilde işaretleyin.
Sorulara takılmamaya dikkat edin. Bir soru üzerinde çok fazla zaman harcamayın, eğer soru, çözebileceğiniz nitelikte ise yanına bir işaret koyarak vaktiniz kalırsa o soruya tekrar geri dönebilirsiniz.
Dikkatinizin sınav boyunca kesilmemesi mümkün değildir. Zaman zaman zihninizin dağıldığını hissederseniz, soruyu tekrar tekrar okuma gereğini duymaya başlarsanız, bir süre kalemi bırakın, gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alın. 10 – 15 saniyelik bir dinlenme egzersizi, sınava tekrar dikkatinizi vermenize yardımcı olacaktır.
Sorulara vereceğiniz yanıtları cevap kâğıdınızdaki doğru yerlerine (kaydırma yapmadan) kodlayın. Kodlama yaparken yuvarlağın içini iyice doldurun, dışına da taşırmayın.
Yanıtlamanız bittiğinde, cevap kâğıdını soru kitapçığı ile son bir kez daha kontrol ederek sınav görevlisine teslim edin.
Her şeyden önce kendinize güvenin ve başaracağınıza inanın.

BUNLARI YAPMAYIN!

•Sınavdan önce ve sınav sabahı zehirlenme riskine karşı dışarıda ve açıkta satılan ürünlerden, gaz yapıcı besinlerden kaçının.
•“Dikkati artırır” diye bilinen şeker ve şekerli besinlere rağbet etmeyin. Sınavda yanınızda bulundurmayın. Çünkü karbonhidrattan yana zengin bu besinler zihni keskinleştireceğine, kan şekerindeki ani yükseliş uykunuzun gelmesine neden olur.
•Kafein içeren yiyecekler adrenalinin serbest kalmasına, böylece stresin artmasına neden olabilir. Sınav öncesi ve sınav sabahı çay, kahve, kola gibi kafeinli besinler almayın.


[jwplayer mediaid=”3129″]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir