Burslar

KYK burs başvuruları başladı mı?

kyk_burs_basvurusuKYK burs başvuruları başladı mı? KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? KYK bursları kimlere verilecek? KYK burs takvimi hakkında bilgiler haberimizde.

Kredi Yurtlar Kurumu, kredi ve burs başvuruları konusunda bir duyuru yayınladı. Yapılan açıklamada KYK burs başvurularının Ekim ayında başlayacağı belirtildi. Kredi ve burs ödemelerinin ise 2016 Ocak ayından itibaren yapılacağı açıklandı. Ayrıca Üniversite öğrencilerine KYK kredi ve burs yanında 240 lira beslenme yardımıda yapılacağı öğrenildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından KYK burs başvuruları ile alakalı yapılan açıklama şöyle:

“Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.”

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222’si öğrenim kredisi, 373.548 ‘si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100’e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor. Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Beslenme yardımı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere barınma, kredi ve burs imkânının yanı sıra beslenme yardımı da yapıyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ayda 240 lira beslenme yardımı alıyor.

Burstan hangi öğrenciler yararlanabilecek?

– Ön lisans öğrencileri
– Lisans öğrencileri
– Açık Öğretim öğrencileri (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
– İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler
– Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmez)
– Vakıf Üniversitesi öğrencileri
– LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrenciler (öncelikli olarak)
– Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler
– Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler
– İkinci öğretim de okuyan öğrenciler burstan yararlanabilmektedir.

Önemli: Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

 

KYK burs başvuru nasıl yapılır? İşte KYK Duyurusu

kyk_burs_basvurusu

KYK burs başvuru nasıl yapılır? İşte KYK Duyurusu KYK yurt başvurusu için beklenen açıklama geldi! Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi ile burs başvurularını almaya başladı. 2015-1016 eğitim öğreim yılı için KYK burs başvurusu ve öğrenim kredisi başvurusu için beklenen tarih geldi ve Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuları almaya başladı. Peki KYK burs başvuru nasıl… DEVAMI… »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir