Bölümler

Kamu Yönetimi Nedir, Kamu Yönetimi Bölümü iş alanları

Kamu Yönetimi Nedir, Kamu Yönetimi Bölümü iş alanları

Üniversite sınavına hazırlanan ve Kamu Yönetimi bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Kamu Yönetimi Bölümü – Mesleği hakkında bilgiler: Kamu Yönetimi / Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Kamu Yönetimi, Devlet teşkilatının çeşitli kademelerinde idari görev alacak, sistemin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinden sorumlu, siyasal, hukuki ve sosyal bilimler formasyonuna sahip elemanlar yetiştiren ve bu konularda araştırma yapılan bir bölümdür.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, nitelikli insan ve yurttaşı her türlü değerin kaynağı olarak görür; bu çerçevede hem kamu hem de özel sektörde ülkemizin siyasal, toplumsal ve ekonomik yaşamında etkin rol ve görev üstlenecek üst düzey yöneticiler, bürokratlar ve akademisyenler yetiştirmeyi amaçlar.

Kamu Yönetimi Çalışma Alanları

Mezunlar çalıştıkları kurumlardaki pozisyonlarına göre ‘kaymakam’, ‘müfettiş’ ve yönetici olarak görev yaparlar. Devlet sektöründe çalışan kamu yöneticisi, hükümet tarafından uygulanmak üzere gönderilen kanun ve emirlerin ilgili dairelere iletilmesini ve bunların uygulanmasını sağlar, yanlış ve eksik uygulama olup olmadığını denetler; halkın dilek ve şikayetlerini dinler, ilgili yerlere havale eder. Özellikle vali ve kaymakam gibi kamu yöneticileri, bulundukları il veya ilçelerin güvenliğinden, ekonomik ve sosyal yönden gelişmelerinden sorumludurlar. Diğer resmi ve özel kuruluşların yönetim birimlerinde yönetici olarak çalışanlar ise, kanun ve yönetmeliklerin uygulanmasını sağlamak, bu konuda diğer personeli denetlemek gibi görevler yaparlar.

Kamu Yönetimi mezunları, başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere bakanlıkların tümünde idari görevlerde çalışabilirler. Devlet kademesinde iş imkânı sınırlıdır ve çeşitli sınavlarda başarılı olmaya bağlıdır. Özel sektörde ise farklı yönetim kademelerinde görev alabilirler.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunları, kamu ve özel sektörde birçok değişik alanda kariyer yapma olanağı bulabilirler. Devlet Planlama Teşkilatı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, yerel yönetimlerin değişik birimleri, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, finans kurumları, bankalar ve medya gibi kamusal ve özel kurumlarda orta ve üst düzey yöneticisi olarak çalışabilirler.

Kamu Yönetimi Mesleğinin Gelecek 10 Yıldaki Durumu

Mezun sayısının çok olması piyasada bu alanda yetişmiş elemana olan ihtiyacı azaltmıştır. Ancak her alanda olduğu gibi bu alanda da iyi yetişmiş elemanlara ihtiyaç olacaktır.

Kamu Yönetimi Mesleğinin gerektirdiği özellikler

Sosyal Bilimlere ilgi duyması
Başkalarını etkileyebilmesi, düşüncelerini söz ve yazı ile aktarabilmesi
İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi
Planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması
Yeniliklere açık olması, yaratıcı olması
Seyahat etmekten hoşlanması gerekir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Taban Puanları ve Kontenjanları

Kamu Yönetimi Bölümü Taban Puanları ve Kontenjanları

Kamu Yönetimi Nedir, Kamu Yönetimi Ne İş Yapar, Kamu Yönetimi Maaşları, Kamu Yönetimi Puan Türü, Kamu Yönetimi İş İmkanları, Kamu Yönetimi İş Çalışma Alanları, Kamu Yönetimi Mesleği Hakkında Bilgiler, Kamu Yönetimi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Kamu Yönetimi Bölümünün Geleceği, Kamu Yönetimi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Kamu Yönetimi Bölümü Tercih Edilir mi, Kamu Yönetimi Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Kamu Yönetimi İçin Kaç Puan Gerekir, Kamu Yönetimi Tanıtımı, Kamu Yönetimi Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Kamu Yönetimi Taban Puanları 2011 2012,Kamu Yönetimi Mezunları Ne İş Yaparlar,Kamu Yönetimi Bölümü İş Olanakları, Kamu Yönetimi Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Kamu Yönetimi İş Çalışma Alanları, Kamu Yönetimi İş İmkanları, Kamu Yönetimi Maaşları, Kamu Yönetimi Mesleği Hakkında Bilgiler, Kamu Yönetimi Ne İş Yapar, Kamu Yönetimi Nedir, Kamu Yönetimi Puan Türü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir