Ek yerleştirme

Ek yerleştirme ne zaman yapılacak?

Ek Yerleştirme Kılavuzu 2016 İndirmek için Tıklayın

Ek Yerleştirme Tercih İşlerini Gerçekleştirmek için Buraya Tıklayınız

Ek Yerleştirme Tercih Robotu için Buraya Tıklayınız

Boş Kalan Kontenjanlar Listesini Görmek için Buraya Tıklayınız

Ek Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İlgili Yazı için Buraya Tıklayınız

EK YERLEŞTİRME KONTENJANLARI, PUANLARI VE KILAVUZUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2016 ÖSYS Ek yerleştirme ek tercih işlemleri Ne Zaman

yukardaki linkler kılavuz yayınlandığında aktif hale gelecektir.

Ek yerleştirme ne zaman yapılacak, ek yerleştirme işlemi yapılması için bir takım şartların oluşması gerekmektedir. Bu şartların en başında Öğrenci Seçme Yerleştirme Sınavları sonucunda alınan puanlar ile yapılan tercih işlemlerinin bitmesii gerekmektedir.Bu işlemler bittikten sonra ek yerleştirme işlemlerine başlanacaktır.

2016-ÖSYS sonuçlarına veya sınavsız geçiş kurallarına göre yükseköğretim programlarına yapılacak yerleştirmede bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutulacaktır. Bu kontenjan ve koşullar “2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda yer alacaktır. Adaylar kılavuza 2016 Temmuz ayı içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir.

2016 Temmuz ayının içerisinde ilk yerleştirme işlemi olacağından dolayı ağustos ayı içerisinde ek yerleştirme işleminin olacağını tahmin ediliyor. Kesin tarih için ÖSYM nin duyurularını ve bilgilendirmelerini takip için ÖSYM internet sitesini takip etmelisiniz.

ek yerleştirmeEk yerleştirme Süreci Nasıl Olacak

ÖSYM tarafından yapılacak Yüksek öğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yüksek öğretim programlarının 2016-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yüksek öğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak. Sınavsız geçiş dahil merkezi yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yüksek öğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. (Merkezi Yerleştirmede bir örgün yüksek öğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.)

Ek yerleştirme için tercih işlem ücreti ne kadar?

ÖSYM 2016 ÖSYS kılavuzunda belirtilen ücretler kısmında ek yerleştirme için tercih işlem ücreti Ek yerleştirme tercih ücreti 15 TL olarak belirlemiştir.

One comment

  • nuri
    2016/03/16 - 21:50 | Permalink

    hele bir ilk yerleştirmede yerleşelim inşallah. sonrasına bakarız

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir