Ek yerleştirme

Ek tercih nedir Ek yerleştirme nedir işlemleri nelerdir

Ek tercih nedir Ek yerleştirme nedir işlemleri nelerdir

Ek tercih nedir : Her yıl olduğu gibi bu yılda üniversite adayları YGS ve LYS sonra alınan puanların sonuçlarına göre tercih işlemlerine başlayacak. Temennimiz tüm adayların istedikleri bölümlere yerleşmeleri. Yerleşemeyenler ise üzülmesin ek yerleştirme ile de üniversiteye girme şansınız var. Ek yerleştirme nedir? Normal (ilk) yerleştirmelerden sonra ÖSYM tarafından kontenjanı dolmayan, bir üniversiteyi kazanıp kayıt yaptırmayan ve yeni açılan bölümler tekrardan değerlendiren ÖSYM kalan yerlere yeniden yerleştirme işlemi yapmaktadır. Bu yerleştirme işlemine de ek yerleştirme denmektedir.

Üniversite ilk yerleştirme işleminden sonra;

1-kontenjanı dolmayan,

2-kontenjanı dolduğu halde kesin kayıt yapılmadığı için boş kalan

3-ya da yeni kurulan bölümler için

yapılan ikinci bir yerleştirmeye (tercihe) ek yerleştirme ya da ek tercih denir.

Ek yerleştirme; ikinci yerleştirme, ikinci tercihler, ek yerleştirme, ek kontenjanlar, ek tercihler gibi kelimelerle de benzerdir.

ek kontenjan, ek tercihEk tercih nedir Ek yerleştirmede nedir tercih yapabilme kuralları nedir?

Ek yerleştirmede adayların tercih yapabilmesi için, genel yerleştirme sınavında açık öğretim kontenjansız bölümleri hariç, herhangi bir bölüme yerleştirilmemiş olmaları gerekiyor.

ek tercih ek yerleştirmede kimler tercih yapabilir tercih yapabilme kuralları nedir?

Sınavsız geçiş dahil merkezî yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme için başvuramayacaktır (Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.)

Ek yerleştirmeye kimler katılabilir?

Ek yerleştirmeye ilk yerleştirmede ki  tercihlerden hiç birine yerleşemeyen adaylar başvurabilir.  Ek yerleştirme de yerleşmemiş olma şartı vardır. (Açık öğretim kontenjansız bölümlerini kazananlar hariç)

Ek yerleştirme işlemlerinde sınavsız geçiş işlemleri nasıldır?

Sınavsız geçişten yararlanmak isteyen adaylar Temmuz döneminde ki tercihlerini yapmış olsun ya da olmasın yerleşmediyse yine ek yerleştirmeye başvuru yapabiliyor.

Ek yerleştirme işlemlerine yetenek sınavıyla herhangi bir yeri kazanan aday başvurabilir mi?

Ayrıca yetenek sınavıyla yerleşmiş bir aday varsa bu adaylarda ek yerleştirmeye başvurabilirler. Çünkü onlar yetenekle girmişlerdir.

İlk Yerleştirmede her hangi bir yeri tercih etmedim. Ek yerleştirmeye başvurabilir miyim?

Evet başvurabilirsiniz.

Ek yerleştirme de puan düşmesi olabilir mi?

Ek yerleştirmede  puan düşmesi söz konusu olamaz. Diyelim ki benim puanım 325 yazmak istediğim yerin puanı da 375, 10 kişilik kontenjan kalmış bu durumda bile puan düşmesi söz konusu olamaz.

Ek yerleştirme den nasıl yararlanılır?

Diyelim ki benim puanım 325 şayet 325 puan ve onun altında kalan boş kalan kontenjalar varsa ve ben bu yerleri istiyorsam o zaman o bölümü yazabilirim.

Ek yerleştirmede herhangi bir bölümü kazanan aday bir sonraki sene başvurduğu taktirde sınava puan kaybına uğrar. . (Açık öğretim kontenjansız bölümlerini kazananlar hariç)

Ek yerleştirme de işlemler aynı normal yerleştirmede ( ilk yerleştirme) ki işlemlerin aynısıdır.

Detaylar için ÖSYM tarafından yayımlanacak ek yerleştirme kılavuzunu iyi okumak gerekiyor. Bazı şartlar bize uyabilir bazıları uymayabilir.

 

2 Yorum

 • Tugce
  2018/08/31 - 01:59 | Permalink

  tercih yaptım yerlestirildim biyere ama okula kayit olmadan ek tercih yapabiliyormuyum

 • Deniz
  2018/08/08 - 00:07 | Permalink

  İlk yerleştirmede bi yer tuttu ama orasının koşullarına ummadığım için kayıt olamadım ek yerleştirmeye başvurabilir mıyım?

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir