Boş kontenjanlar Ek yerleştirme

2016 Üniversite Boş Kalan Kontenjan Sayıları

2016 Üniversite Boş Kalan Kontenjan Sayıları

2016 Üniversite Boş Kalan Kontenjan Sayıları

ÖSYM’den alınan bilgiler doğrultusunda Örgün Yüksek öğretim Programlarının Kontenjanları ve Yerleşen Aday Sayıları incelendiğinde boş kalan kontenjanlarda ek yerleştirmeye başvuracak adaylar için yeni fırsatlar doğmaktadır.

Lisans düzeyinde toplam 25.539 boş kontenjan, Önlisans düzeyinde toplam 34.608 boş kontenjan bulunmaktadır. Bir yüksek öğretim programına yerleşmek isteyen adaylar lisans ve önlisans düzeyinde toplam 60.147 boş kontenjan sayısı oluşmaktadır. Bu durum ek kontenjana başvuracak adayların yüzünü güldürecektir.

Örgün eğitim türünde lisans düzeyinde en çok boş kontenjana sahip üniversite Devlet Üniversiteleridir. Vakıf Üniversiteleri ikinci, K.K.T.C. Üniversiteleri üçüncü, Diğer Ülkelerdeki Üniversiteler dördüncü sırada boş kontenjana sahip üniversitelerdir.

Örgün eğitim türünde önlisans düzeyinde en çok boş kontenjana sahip üniversite lisans düzeyinde olduğu gibi en çok boş kontenjana sahip üniversitelerden az kontenjana sahip üniversiteye doğru sırasıyla şu şekildedir. Devlet üniversiteleri, Vakıf üniversiteleri,  K.K.T.C. Üniversiteleri ve Diğer Ülkelerdeki Üniversiteler boş kontenjana sahip üniversitelerdir.

yerleştirme sonuçlar 1

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir