Boş kontenjanlar Ek yerleştirme

2016 Herhangi bir üniversite programına yerleşemeyen adaylar ek yerleştirme tercihleri ile üniversiteli olabilecek mi?

2016 Herhangi bir üniversite programına yerleşemeyen adaylar ek yerleştirme tercihleri ile üniversiteli olabilecek mi?

ÖSYS’ye başvuran toplam 2.256.377 adaydan toplam 961.864 aday bir yüksek öğretim programlarından birine yerleştirilmiştir. Toplam 423.479 aday lisans düzeyinde, 368.770 aday ön lisans düzeyinde, 169.615 aday ise açık öğretim fakültelerine (A.Ö.F.) yerleştirilmiştir.

Yerleştirilemeyen toplam 1.294.513 aday boş kontenjanlara ek yerleştirme ile başvuru yapıp üniversiteli olabilece midir? .

2016 Herhangi bir üniversite programına yerleşemeyen adaylar için ek yerleştirme tercih işlemleri nasıl olacak?

Herhangi bir üniversite (yüksek öğretim) programına yerleşemeyen adaylar için tercih işlemleri aşağıdaki gibi olacaktır.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılacak Yüksek öğretim programlarına kayıt işlemleri bittikten sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne bildirilecek.

Üniversite programlarının ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kayıt yaptırmamak sebebiyle dolmayan boş kontenjanlara ve varsa yeni açılan üniversite programlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak.

Sınavsız geçiş dahil merkezi yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yüksek öğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuru yapamayacak.

Merkezi Yerleştirmede bir örgün yüksek öğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru sonucunda ek yerleştirme ile bir yüksek öğretim programını kazanlar üniversiteli olabileceklerdir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir