Ek yerleştirme

2010 ÖSYM YGS LYS Ek yerleştimelerde kimler tercih yapabilir

2010 -ÖSYM YGS-LYS Ek yerleştimelerde kimler tercih yapabilir

Öncelikle adayın ek yerleştirmelere müracaat edebilmesi için, sınava girmeyip sadece sınavsız geçiş için başvurmuş adaylar da dahil olmak üzere ÖSS “ye başvuru yapılmış olunması gerekir.

Bununla birlikte ek yerleştirmelere müracaat edebilmek için merkezi yerleştirmelerde (birinci yerleştirmeler) tercih bildirmiş olma koşulu aranmıyor. Yani merkezi yerleştirmelerde (birinci yerleştirme) herhangi bir tercihte bulunmamış adaylar da ek yerleştirmeden yararlanabilirler.

Sınavsız geçiş dahil olmak üzere merkezi yerleştirmede (birinci yerleştirme) herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş aday, kayıt yaptırmamış dahi olsa ek yerleştirmelere müracaat edemez. Fakat açıköğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları bu kuralın dışındadır. Yani birinci yerleştirmede açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş adaylar ek yerleştirilmelere müracaat edebilir.

Bazı adaylarımızın aklına “Peki o halde birinci yerleştirmede yerleşen aday, ek yerleştirmede sadece açıköğretimin kontenjansız programlarını tercih edebilir mi?” sorusu gelebilir. Öncelikle aday yerleştirildiğinden ek yerleştirmeye müracaat hakkı yoktur. Fakat herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen aday, arzu ettiği takdirde hiçbir sınava girmeden ve yerleştirme tercihlerine başvurmadan koşulsuz olarak bir de açıköğretimin kontenjansız programlarından okuma hakkına sahiptir. Bunun için belirlenen tarihlerde açıköğretim bürolarına müracaat ederek kayıt yaptırması yeterlidir. Bu konudaki ayrıntılar sitemizin “açıköğretim” bölümünde yer almaktadır.

Ek yerleştirmedeki istisnalardan biri de Özel yetenek sınavı ile yerleşmiş adayların ek yerleştirmelere müracaat haklarının bulunmasıdır. Bu adaylar ek yerleştirmelerde de bir örgün yükseköğretim kurumuna yerleştirilmeleri halinde iki programı da okuyabilirler.

Belirttiğimiz konular çerçevesinde koşulları uygun olan bütün adaylar ek yerleştirmelere müracaat edebilirler.

4 Yorum

 • Celali
  2011/08/20 - 04:41 | Permalink

  Arkadaşlar 30 tane tercih yaptım ilk 24 2 yıllık bölümler ve puanım rahatlıkla yetiyordu hep inceleyerek yazdım ben 4. sıra kesin gözü ile bakıyordum 24 den sonrası eskişehir Açık ögretimdi gitti bunlardan 25. sıra açık ögretim işletme geldi ve ben bunu bitiremem diye düşünüyorum bunda bir yanlışlık var benim puanımdan düşük olanlar yerleştiler benim yazıgım yerlere benim nasıl olmadı anlamadım yardımcı olun lütfen buna bir itiraz falan hakkımız var ek yerleştirmelerde bende tercih yapabilirmiyim ?

 • Caner
  2010/10/05 - 14:01 | Permalink

  Site Editörü'nün Dikkatine:

  Yazınızda yanlış bir bilgi söz konusu, ÖSYM tarafından ilk tercihlerde örgün bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme de açıköğretim fakültesi kontenjansız ön lisans veya lisans bölümlerine başvurabilirler. Yani "İkinci Üniversite" hakkını beklemelerine gerek yok..

 • gülçe
  2010/09/29 - 04:12 | Permalink

  arkadaslr bende acıkogretme yerlestırıldm ama kayıt yaptırmadım ek yerlestırmeden yararlanabılır mıyım acıl cwp beklxorum tesekurler.

 • HASAN
  2010/09/28 - 04:44 | Permalink

  arkadaşlar ben açıköğretime yerleştirildim fakat kayıt falan yaptırmadım ek kontenjandan tercih yapamayacakmıyım ?

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir